Tarkan Küçükaksu ile Mindfulness (MBSR)

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR)

Hediye Et

Tarkan Küçükaksu ile Mindfulness MBSR

2.500,00 TL
Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR)

Açıklama

Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR)

Program 30 Ağustos 2021 tarihinde Online olarak başlayacaktır. 8 Hafta sürecek olan programda her hafta 3 saat Online görüşme içermektedir. Ayrıca çeşitli dökümanlar ve izlenecek videolar sunulacaktır.

Bilinçli Farkındalık (Mindfulness) becerilerini uzak doğu temelli egzersizler ile kazandırmaya yarayan bir çalışmadır. MBSR dünyada standart olarak belirlenmiş içeriği ile deneyimsel öğrenmeye dayanan güçlü bir yöntemdir. 1979 yılında Prof. Dr. Jon Kabat Zinn tarafından geliştirilerek MIT (Massachusetts Institute of Technology) Üniversitesi Mindfulness Merkezi’nde hayata geçirilmiştir. Mindfulness uzak doğuda kullanılan bazı meditasyon tekniklerini kullanarak bilinçli farkındalık oluşmasını hedeflemektedir. MBSR ilk olarak kronik ağrıları olan ve iyileşme gösteremeyen hastaların ağrıları ile olan ilişkisini yeniden şekillendirerek iyilik halinde artış sağlamaları için uygulanmıştır. Daha sonra stresle başa çıkabilme becerisi, duyguların yönetimi, geçmişten taşınan duygu ve düşüncelerin bilinçlendirilmesi gibi alanlarda kullanılmıştır.

Mindfulness üzerine yapılan akademik çalışmalar daha pek çok alanda (depresyon, kaygı bozukluğu, dikkat eksikliği, yeme bozuklukları, bağımlılık, yaşam doyumu vb.) iyileştirici etkisinin olduğunu göstermektedir. MBSR ruhsal, bedensel ve zihinsel egzersizlerden (nefes-beden farkındalığı, beden taraması, bilinçli hareket egzersizleri, oturma meditasyonu, bilinçli yemek, bilinçli yürüyüş egzersizleri, bilinçli dinleme, sessizlik vb.) oluşur.

Eğitimin Amacı

Mindfulness eğitiminin amacı insanda doğuştan var olan ancak zaman içerisinde azalan anda kalabilme özelliğini tekrar kazandırmayı sağlamaktır. Bebeklikten itibaren kaybedilmeye başlanan bilinçliliği tekrar geri kazanmaya yönelik mindfulness egzersizleri aracılığıyla dikkat kapasitesini artırarak anda kalma becerisini geliştirir, bedeninde ve zihninde olan değişiklikleri fark eder. Duygu ve düşünceleri sabır, şefkat ve nezaketle, yargısızca olduğu haliyle kabul ederek yaklaşabilme tutumunu kazandırmayı amaçlar. Mindfulness hayatınızda olan olayları değiştirmez. Onlara bilinçli bir farkındalık ile bakmanızı sağlamayı amaçlar. Stres, zor duygular ve zorlayıcı durumlar yaşamınızda yer almaya devam edebilirler ama bilinçlilik arttıkça bunlarında üstesinden şefkatle gelmeyi geliştirmeye devam edersiniz. Mindfulness onlarla olan ilişki biçiminizi değiştirir ve zorlayıcı durumlarla baş edebilme kapasitenizi geliştirir. Size esneklik ve yılmazlık kazandırır. Yaşamla olan temasınızı artırır.

8 Haftalık MBSR programını tamamlayan katılımcılara IMMA (The International Mindfulness and Meditation Alliance) tarafından akredite olduğunu gösteren katılım belgesi verilecektir. Bu belge ile MBSR Eğitmeni olma ön koşulu karşılanmış olur.

Gereksinimler

Hiç bir ön şart veya gereklilik yoktur. Herkes Mindfulness MBSR programına katılabilir.

Eğitmen ile tanışın

Tarkan Küçükaksu

Tarkan Küçükaksu

Yazar & Danışman & Reiki Master/Teacher

  • Eğitim: Canlı Sınıf
  • Konu: 1
  • Süre: 0 Dakika
  • Seviye: Başlangıç
  • Eğitime Erişim: 60 Gün
  • Sertifika: Evet
  • Kategori: Etkinlik

Eğitim İçeriği

1. Bölüm

Konular

  • Online Ders
3. Bölüm

Sertifika Alma

Sizi Arayalım